(0272) 271 50 10fax: (0272) 271 52 07

Hoşgeldiniz. Bugün

2018/2 Şubat Ay’ı Meclis Kararı

Ana Sayfa » Meclis Kararları » 2018/2 Şubat Ay’ı Meclis Kararı

T.C.

İHSANİYE BELEDİYE MECLİSİ

TOPLANTI TUTANAĞI

 

DÖNEM        : 05                                                                       Tarih/Gün: 02/02/2018/Cuma

TOPLANTI  : 02                                                                       Saat         : 14.30

BİRLEŞİM   : 01                                                                           

 

Toplantının Özü       :Şubat Ay’ı Olağan Meclis Toplantısı

İzinli Üyeler               :

Mevcut Üye Sayısı    : Belediye Başkanı dâhil 10 Kişi

Mevcut Üyeler          : Seydi DEDE, Ahmet DOĞAN, Ali ÇAKIR, Selami DEMİR, Necmi SOFU, Ahmet KAYA, Ali DEMİR, Ahmet İŞLAK, Kamil ÇAKIR

Belediyemiz Meclisi, 5393 sayılı yasanın 20. Maddesine istinaden Başkanlık Makamının 30/01/2018 tarih ve 5 sayılı yazılı çağrısı ile Belediye Başkanı Şaban ÇABUK’ un başkanlığında, diğer üyelerin katılımıyla 02/02/2018 Cuma günü saat 14.30’da 2. Toplantının 01. Birleşimi (Şubat Ay’ı Olağan Meclis Toplantısı) için toplandı.

Meclis Başkanı Şaban ÇABUK, yapılacak toplantının ve alınacak kararların ilçemize hayırlı olması dileğiyle, Meclisin 5. Dönem, 2. Toplantı, 01. Birleşimini açıyorum dedi ve gündemin görüşülmesine geçti.

 1. Açılış ve Yoklama, 2018 Ocak Ay’ı Meclis Toplantı Tutanaklarının Okunması

Gündem birinci maddesi olan açılış ve yoklama yapıldı. Bütün üyelerin toplantıya iştirak ettiği tespit edilerek, bir önceki toplantı tutanağı okundu.

 1. Denetim Komisyonu Ödeneğinin Görüşülmesi

Gündemin ikinci maddesi olan Denetim Komisyonu üyelerine her gün için ödenecek huzur hakkı belediye başkanına ödenen aylık brüt ücret toplamının günlük tutarının 3/1’ini geçmemek üzere kanunda yer aldığı şekliyle hesaplanarak ödenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

 1. Fevzi Er’in Dilekçesinin Görüşülmesi

Gündemin üçüncü maddesi olan Fevzi ER’ in dilekçesinin görüşülmesine geçildi. Şahinler Mahallesi Bayrampınar Sokakta bulunan 89 ada 2 parsel numaralı taşınmazının imar planında 2 katlı yapılaşması bulunmakta iken 3 veya 4 katlı konut alanı olarak imar plan tadilatı yapılması talebinde bulunmuştur. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 18. Bölge Müdürlüğü’nün 17.11.2016 tarih ve 762561 sayılı yazısı gereği talep, oy birliğiyle reddedilmiştir.

 1. Cumhur GÜLER’ in Dilekçesinin Görüşülmesi

Gündemin dördüncü maddesi olan Cumhur GÜLER’ in dilekçesinin görüşülmesine geçildi. Şahinler Mahallesi Bayrampınar Sokakta bulunan 89 ada 2 parsel numaralı taşınmazının imar planında 2 katlı yapılaşması bulunmakta taşınmaz üzerine 5 katlı çift daire 240 m2’lik inşaat alanı olarak imar tadilatı yapılmasını talep etmiştir. Konu meclisimizce değerlendirilmiş olup Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün 17.11.2016 tarih ve 762561 sayılı olumsuz görüş içeren yazısı bulunmasına rağmen, aynı parselin defalarca kat artırımı talebiyle gündeme gelmesi sebebiyle Şehir plancısından 3 veya 4 kata arttırılması ve inşaat % oranı ile ilgili tekrar görüş sorulmasına oy birliğiyle karar verildi.

 1. Kıyı Ege Belediyeler Birliği Üye Seçimin Yapılması

Gündemin beşinci maddesi olan Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne üye seçiminin yapılmasına geçildi. Belediye Başkanı Şaban ÇABUK dâhil Ahmet IŞLAK asil üye, Ali DEMİR yedek üye olarak oy birliğiyle seçilmişlerdir.

 1. Muhtarlar Müdürlüğünün Kurulmasının Görüşülmesi

Gündemin altıncı maddesi olan Muhtarlar Müdürlüğünün kurulmasının görüşülmesine geçildi. İçişleri Bakanlığının 20.02.2015 tarihli 2015/8 sayılı genelgesi doğrultusunda muhtarlarla ilgili talep ve önerileri takip etmek üzere Belediye Yazı İşleri Müdürlüğü oy birliğiyle görevlendirilmiştir.

 1. Yeni Belediye Hizmet Binasında Bulunan Dükkânların Satışının Görüşülmesi

Gündemin yedinci maddesi olan yeni belediye hizmet binasında bulunan dükkânların satışının görüşülmesine geçildi. 39 ada 1 parsel numaralı taşınmaza yapılan yeni belediye hizmet binasında bulunan, zemin kat 1 numaralı bağımsız bölüm 146,73 M2, 2 numaralı bağımsız bölüm 37,82 M2, 3 numaralı bağımsız bölüm 70,92 M2 ve 4 numaralı bağımsız bölüm 40,60 M2 işyerlerinin 02/12/2016 tarih ve 2016/13 numaralı meclis kararında da belirtildiği gibi satışlarının yapılarak belediye gelir kaydedilmesine, satış işlemlerinin yapımı ve sürecin tamamlanması ile ilgili Belediye encümene yetki verilmesine Selami DEMİR ve Ahmet DOĞAN hariç oy çokluğuyla kabul edildi.

 1. Akören Mahallesi 919 Parsel Numaralı Taşınmazın Satışının Görüşülmesi

Gündemin sekizinci maddesi olan Akören Mahallesi 919 Parsel Numaralı taşınmazın satışının görüşülmesine geçildi. Taşınmazın İmar tadilatı süreci tamamlanmadığından konunun daha sonra gündeme getirilmesine oy birliğiyle karar verildi.

 1. Şahinler (Hürriyet) Mahallesi 41 Ada 2 Parsel Numaralı Taşınmazın Satışının Görüşülmesi

Gündemin dokuzuncu maddesi olan şahinler (hürriyet) mahallesi 41 ada 2 parsel numaralı taşınmazın satışının görüşülmesine geçildi. 02/12/2016 tarih ve 2016/13 sayılı meclis kararında da satış kararı alınan 41 ada 2 parselde bulunan 2 katlı kargir binanın, her ne kadar daha önce satış kararı alınmış olsa da başkanın talebi üzerine tekrar gündeme getirilmesi üzerine konu tekrar değerlendirildi.

Belediyenin çok fazla yatırım yaptığı, parke taşı yapımı, güneş enerji santrali, jeotermal kaynak arama masrafları, sosyal tesis, sosyal ve kültürel harcamaların önceki dönemlere göre çok fazla artışı nedeniyle başkanın gelecekte maddi sıkıntı yaşamamak için satışını teklif ettiği ve kararı alınan binanın bu kez yapılan görüşmede Ahmet DOĞAN, Ali DEMİR, Selami DEMİR, Ahmet KAYA ve Ahmet IŞLAK tarafından satılmaması yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür.

Söz alan Başkan Şaban ÇABUK; “Bu durum meclisin etkin çalışması ve bir yıl önce alınan karara göre satıldı şaibesi çıkarılmaması için tekrar gündeme getirilmiştir. Ancak meclisin bazı üyelerinin daha önce satılması yönünde karar bildirmişken ve buna göre de birçok harcama ve yatırım yapılmışken bu defa satılmaması yönünde görüş bildirmesi Belediyenin ödemeler dengesini sarsacak, ilçemize gelmesi muhtemel banka ve bunun gibi kurumsal firmalarında gelişini engelleyecek veya geciktirecektir.” dedi.

Bu madde Ahmet DOĞAN, Ali DEMİR, Selami DEMİR, Ahmet KAYA ve Ahmet IŞLAK’ ın 5 olumsuz oyuna karşı, Ali ÇAKIR, Seydi DEDE, Necmi SOFU, Kamil ÇAKIR ve Şaban ÇABUK’ un olumlu oyu ile oylama eşit çıkmıştır. Başkanın olumlu oyu nedeniyle karar oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Konuyla ilgili gerekli iş ve işlemleri yapması için Belediye Encümeni ve Belediye Başkanına yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.

 1. Eski Emniyet Binasının Yıkımının Görüşülmesi

Gündemin onuncu maddesi olan eski emniyet binasının yıkımının görüşülmesine geçildi. Konunun daha sonra görüşülmesine oy birliğiyle karar verildi.

 1. Kaynak Arama Ruhsatı İçin Kullanılmakta Olan Teminat Mektubunun Güncellenmesinin Görüşülmesi

Jeotermal Kaynak arama ruhsatının yapılan sondaj neticesinde çıkan su nedeniyle (23 Lt/Saniye ve 36 derece) işletme ruhsatına çevrilmesi gerekmekte bu konuda İller Bankasından konuyla ilgili alınan teminat mektubunun 379.877,00 TL olarak güncellenmesine, konuyla ilgili iş ve işlemleri takip etmeye Belediye Başkanına yetki verilmesine oy birliğiyle karar verildi.

 1. Gelecek Oturumun Gün, Yer ve Zamanının Belirlenmesi

Başkan Şaban ÇABUK, bir sonraki toplantının 2 Mart 2018 Cuma günü saat 14:30’ da Başkanlık Makamında yapılmasını oylarınıza sunuyorum”  dedi. Toplantının belirtilen tarihte yapılmasına oy birliğiyle karar verildi.

 1. Teklif ve Temenniler

Başkan Şaban ÇABUK, “teklif ve temennilerinizi açık yüreklilikle ifade etmenizi bekliyorum” dedi. Söz alan olmadığından 2018 Şubat  Ay’ı Meclis toplantısının hayırlı olması temennisiyle oturuma son verildi.

meclis

06 Şubat 2018

İlgili Terimler :

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook'ta Biz

 • Arşivler

 • Şubat 2023
  P S Ç P C C P
  « Oca    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728